mersanaLogo ×
ورود/ثبت نام دسته بندی ها رویدادها جستجو درباره ما دعوت از دوستان قوانین و مقررات
مطالب مرتبط

5 نکته ی مهم در خواستگاری رایگان

معمولا از ازدواج به عنوان مهمترین مرحله از زندگی هر انسانی یاد میکنند زیرا هر انسانی در این مرحله باید برای آینده خود تصمیماتی پر اهمیت اتخاذ کند. ازدواج درگذشته به صورت سنتی بین افراد برقرار می شد و درآن خانواده شخص پس ازانتخاب دختری که او را مناسب خانواده و پسر خود می دیدند، پس از خواستگاری وی را به عقد ازدواج پسر خود درمی آوردند. دراین ازدواج ها دختر و پسر شناختی ازهم نداشته و تا قبل از ازدواج از خصوصیات و رفتارهای درونی و شخصی فرد موردنظرشان بی خبر بودند. با گذشت زمان و ارتباط با کشورهای اروپایی و... گونه دیگری از ازدواج که از آن به ازدواج مدرن یاد می شود، در جامعه ما سایه انداخت. دراین گونه ازدواج ها دختر و پسر پس از آشنایی و دوستی با یکدیگر مدتی درکنار هم زندگی کرده و یا به دوستی و برقراری رابطه ای عاطفی می پردازند و درصورت وجود هماهنگی و رضایت میان آنها اقدام به ازدواج می کنند. اما در این مقاله میخواهیم به پنج مورد از مهمترین نکاتی که باید در جلسه خواستگاری سنتی به آن توجه کرد، بپردازیم.

1.از قبل یکسری اطلاعات به دست آورید

تا جای ممکن قبل از آنکه در جلسه خواستگاری برای اولین بار فرد مقابل را بشناسید سعی کنید اطلاعاتی را به دست آورید. به طور مثال در ارتباط با فرهنگ و طبقه اجتماعی خانواده ها و تحصیلات و شغل و ظاهر شخص مورد نظرتان تحقیقات کافی به عمل آورید. زیرا مثلا در ارتباط با تحصیلات سطح تحصیلی دختر و پسر باید تناسب داشته باشد. اگر فاصله بین مدرک تحصیلی آنها زیاد باشد احتمال اینکه دچار مشکل شوند و همدیگر را درک نکنند، وجود دارد. ضمن اینکه اگر سطح تحصیلات دختر بالاتر باشد، ممکن است مرد احساس حقارت کند. یا در ارتباط با اشتغال خانم در صورتی که دختر تصمیم دارد پس از ازدواج به کار و اشتغال خود ادامه دهد، باید از همان ابتدا در این مورد با آقای خواستگار صحبت کند. پسر هم باید نظر خود را در این مورد با صداقت و دقیق بیان کند؛ آیا به طور کلی با کار کردن زن مخالف است و ترجیح می‌دهد همسر آینده‌اش خانه‌دار باشد؟ آیا با کارکردن او در بعضی محیط‌های کاری یا به صورت پاره‌وقت موافق است؟ یا به طور کلی با اشتغال همسرش مشکلی ندارد؟

2.جلسه خواستگاری، جلسه بازجویی نیست

حتما همه ی افراد قبل از جلسه ی خواستگاری به معیارهایی که برای همسر ایده آل خود در نظر دارند فکر کرده اند و یا حتی آن ها را لیست کرده و نوشته اند، اما در جلسه خواستگاری و هنگامی که به اصطلاح دختر و پسر را میفرستند تا سنگ هایشان را با هم وا بکنند سعی نکنید به یکباره پاسخ همه ی سوال هایتان را از فرد مقابل بخواهید بلکه در ابتدا درباره موضوعات دیگری صحبت کنید و سپس در خلال آن معیارهایتان را شرح دهید. صبور باشید اگر برای بعضی از سوالات نیاز بود که بیشتر فکر کند به او زمان لازم را بدهید. به علاوه به یاد داشته باشید با یک جلسه صحبت کردن شما نمیتوانید در ارتباط با این آقا یا خانم تصمیم کامل بگیرید و به اصطلاح بله را بگویید یا بشنوید، ترجیحا چند جلسه با او بیرون بروید یا بیشتر صحبت کنید تا صحت کامل پاسخ هایی که با معیارهای شما منطبق بوده است کاملا به شما ثابت شود.

3.بیشتر از هروقت دیگری تمرکز داشته باشید

هنگامی که فرد مقابلتان صحبت میکند سراپا گوش باشید و به خوبی دقت کنید و سعی کنید حرف هایش را به خوبی به حافظه بسپارید بعلاوه حرف هایش را با حرکت دادن سرتان و یا گفتن عبارت های تاییدی مانند: بله ، متوجهم ، درسته و .... تایید کنید که یعنی من در حال گوش دادن به تو هستم. سعی کنید از سوال هایی ساده شروع کنید مثلا بخواهید یکبار دیگر در ارتباط با رشته تحصیلی یا کارش و یا یک موضوع ساده ای که فکر میکنید مفید است صحبت کنید.

4.مچ گیری نکنید ، صادق باشید

اگر احساس کردید که فرد مقابلتان در جایی از صحبت هایش با شما صادق نبوده است به سرعت جبهه نگیرید و به اصطلاح به روی طرف مقابلتان نیاورید بلکه با پرسیدن سوال های دیگری سعی کنید مطمئن شوید که این موضوع سوء تفاهم بوده یا نه. به عبارتی جواب ها را در کنار یکدیگر قرار دهید و مقایسه کنید. بعلاوه به یادداشت باشید که نیازی نیست که او و یا شما همه ی گذشته ی خود را به طور کامل به بهانه صداقت و یا هر چیز دیگری برای طرف مقابل شرح دهید. ( جز راست نباید گفت، هر راست نشاید گفت )

هانیه
هانیه یک علاقه مند به حوزه روانشناسی و پزشکی است.عاشق مطالب به روز و کسی که تا حد خوبی با تکنولوژی آشناست