mersanaLogo ×
ورود/ثبت نام دسته بندی ها رویدادها جستجو درباره ما دعوت از دوستان قوانین و مقررات
مطالب مرتبط

تنبیه صحیح کودکان-1 رایگان

روش تنبیه صحیح کودکان زیر دوسال


شیرخوارانی که در زیر یک سالگی از والدین کتک می خورند و یا با خشم با آنان رفتار می کنند (مثلا مادرانی که شیرخواران بد خلق و نق نقی را به شدت تکان داده و یا روی بالش پرت می کنند ) این مفهوم را به کودک میرساند که دنیا مکان نا امنی است زیرا مجازات از سوی افرادی اعمال شده است که اولین مراحل اتکاء و اعتماد را در انسان شکل می دهند یعنی مادر و پدر.
در کودکان زیر دوسال شیوه ی تنبیه به این صورت باید باشد که نکات آگاه کننده و تذکر باید و باید فقط از طریق گفتار به کودک گفته شود و روش هایی مانند محروم کردن از فعالیت دلخواه و یا نگه داشتن کودک در اتاقش و ... برای کودکان زیر دو سال صحیح نیست زیرا آن ها هنوز با مفهوم محروم شدن از چیزی آشنایی نداشته و آن را عدم علاقه ی مادر و پدر به خود و یا احساس رها بودن و ناامنی تلقی میکنند. کودکان زیر دوسال باید با جملاتی مانند اینکه دختره گلم ( پسره گلم ) نباید اینکارو کنه روبرو شوند و نه چیز دیگری. در مرحله ی اول شما باید سعی کنید حواس کودک را نسبت به کار غیر صحیحی که در حال انجام آن است پرت کنید و سپس با لحنی ملایم تذکرات لازم را به کودک بدهید و در صورتی که هم چنان به کار اشتباه خود ادامه داد شما باید با حالت صورت به اون بفهمانید که در حال عصبانی شدن هستید و فقط درصورتی که شرایط ادامه داشت باید با لحنی قاطع و کمی بلندتر به اون تذکر بدهید. لطما دقت کنید کمی ،نه فریاد و نه جیغ و نه داد و نه از فاصله ی چند متری و درحالت ایستاده و امری . شما بایستی دقیقا در کنار کودک باشید و چشم ها روبروی هم باشد.
در آخر باید یادآوری کنیم که شما مادر و پدر هستید و مسئولیت تربیت یک فرزند را برعهده گرفته اید. رفتاری که کودک بروز میدهد حاصل تربیت خود شماست. اگر فکر میکنید کودک شما با آنچه در ذهن داشتید فاصله دارد به خودتان رجوع کنید. و او را مقصر ندانید.

 

رضا ببری
رضا ببری
رضا ببری که مدیر مسئول کلینیک مددکاری اجتماعی مهرآذر است . او فوق لیسانس مددکاری اجتماعی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است.و علاوه بر مدیریت کلینیک به صورت حضوری در ارتباط با مهارت زندگی ، خانواده، ازدواج ، کودک و نوجوان و موفقیت مشاوره ارائه میکند. او فردی متعهد، مهربان و وقت شناس است.